Je tu už viac než štyritisíc rokov. S preukázateľnými výsledkami šetrná k telu, pričom rieši problémy a choroby priamo od podlahy. Napriek tomu máme často dôveru k modernej medicíne založenej na farmakológii, ktorá nevie zodpovedať pálčivé otázky ľudského zdravia. Tradičná čínska medicína si získava stále viac priaznivcov a nie náhodou. Jej postupy majú úspech.
Liečba príčin je receptom
Choroba je vždy reakcia organizmu. Na zlé prostredie, na nesprávnu životosprávu, stres, vírusy... Preto je podstatné hľadať v prvom rade pôvod negatívnych reakcií, ako iba tlmiť následky. „Hlavnou úlohou tradičnej čínskej medicíny je prechádzať patologickým procesom v organizme. To znamená, vyliečiť začínajúce funkčné poruchy ako bolesť hlavy, nespavosť, ekzém a podobne, ktoré sú prvým príznakom vážnych orgánových ochorení,“ hovorí Jana Horejšová z Emrudue, s.r.o. Zároveň dodáva, že ide hlavne o harmonizáciu energie v organizme. Pokiaľ prichádza k disharmónii jin a jang, dochádza k chorobám. Tradičná čínska medicína tak ide k podstate ochorenia a skúma telo človeka v tých najvnútornejších pochodoch. Preto prináša úspech.
Cítite sa chorí? Skúste tradíciu!
Acylpyrín, paralen, multivitamíny. Ide to však aj inak. Tradičná čínska medicína dokonca účinkuje aj pri mnohých nešpecifických príznakoch, s ktorými vás lekár pošle domov ako zdravých, no vy cítite niečo iné. „Tradičná čínska medicína je efektívna pri funkčných poruchách organizmu, prejavujúcich sa nešpecifickými príznakmi. Tieto príznaky často zavádzajú diagnostiku modernej medicíny a pacient ostáva so subjektívnymi ťažkosťami bez objektívneho lekárskeho nálezu. "Pomocou TČM dokážeme riešiť problémy respiračného traktu, gastrointestinálne poruchy, neurologické a muskuloskeletálne poruchy, reprodukčné poruchy a všetky problémy v oblasti hlavy a tváre,“ dodáva optimizmus pacientom Lukáš Dinka. To nie je všetko, pretože tradičná čínska medicína sa zameriava aj na množstvo moderných chorôb. „Uvediem tie, ktoré riešime najbežnejšie ako bolesti hlavy, kĺbov, chrbtice, končatín, migrény, disfunkcie trojklanného nervu, hnačky, zápchy, alergické stavy, vysoký a nízky tlak, únavové syndrómy, problémy so spánkom,“ vymenúva Pavol Janiš.
Liečba musí byť komplexná
Telo je celok. Spojené nádoby, ktoré nemožno oddeliť a tak treba pristupovať aj k liečbe. Je nesmierne závislá na tom, ako k nej sám človek pristupuje. Možnosti vyliečiť sa závisia aj od pacienta a jeho prístupu. Pokiaľ človek nie je ochotný zmeniť svoje zlozvyky, či už v oblasti stravovania, alebo životosprávy, nemôže očakávať zázraky. Pri správnom prístupe a správnom nastavení býva pacient prekvapený, že je aj iná možnosť, ako antibiotiká a skalpel.
Monika Křeková, terapeutka tradičnej čínskej medicíny zároveň dodáva, že sa treba zamerať predovšetkým na teóriu zdravého životného štýlu a ten nás udrží v sviežosti a lieči.