Šport je pre telo zdravý iba v prípade, že sa vykonáva správne. Inak platí to staré známe, že vedie k trvalej invalidite. Ján Král z fitnes centra 7 Days Gym v rozhovore objasnil to, ako správne cvičiť, čomu sa vyhnúť a aké sú najčastejšie chyby začiatočníkov.
Aké najčastejšie chyby pri cvičení si všímate?
Je to jednoznačne nesprávna technika cvičenia, ktorá môže mať z dlhodobého hľadiska až devastačné účinky na pohybový aparát takéhoto cvičenca. Potom je to neprimeraná alebo naopak nedostatočná záťaž, nesprávne dýchanie, nízka intenzita tréningu a tým pádom jeho neefektívnosť a nový fenomén nielen vo fitku a síce mobil v ruke. Znie to síce úsmevne, ale taký tréning je zbytočný. Cvičenec sa nesústredí na tréning, hlavu má niekde úplne inde, prestávky sú neprimerane dlhé, proste škoda času aj peňazí za fitko.
Ako predísť pri cvičení zraneniam, čo by mal každý tréning obsahovať?
Každému odporúčam a sám to aj roky robím, začať tréning kvalitnou rozcvičkou. Napríklad dynamickým strečingom, počas ktorého si najmä krúživými pohybmi všetkých končatín pripravíte kĺby, úpony, svaly a šľachy na silový tréning. Za tie roky som zistil, že rozcvička v podstate ovplyvňuje kvalitu celého môjho tréningu. Jednak pripravím telo aj myseľ na nadchádzajúci tréning a zároveň eliminujem možnosť zranení pri následnom cvičení s ťažkými váhami.
Ako by ste radili začať ľuďom, ktorí sa rozhodli cvičiť?
Oslovte kvalifikovaného a skúseného osobného trénera, nech vám poradí a vypracuje tréning na mieru. Ušetríte si čas, sklamanie z prípadného nedosiahnutia svojho cieľa či v horšom prípade dokonca zranenia. Sú to dobre investované peniaze za predpokladu, že si dáte na čas, nevyberiete si zbrklo, ale správne, lebo aj trénerov je už dnes veľa ale taká je bohužiaľ mnohokrát aj ich kvalita.
Je potrebné zohľadňovať vek? Ako by mal začať 15 ročný, 20 ročný, 30 ročný, alebo človek po päťdesiatke?
Je to veľmi dôležité. Treba si uvedomiť, že ľudské telo starne, v každom období má svoje špecifické odlišnosti, ktoré treba mať na zreteli a tomu potom prispôsobiť tak tréningovú jednotku ako napríklad stravovací režim, či suplementačný plán. Totiž úplne iný hormonálny profil, stav pohybového aparátu, či regeneračné schopnosti má 15 ročný cvičenec ako ten po päťdesiatke.
Ako správne namiešať kardio a silový tréning? Niektorí cvičia len jedno, alebo druhé, ako to má podľa vás byť?
Voľba a skladba tréningu záleží na osobných preferenciách a cieľoch a tomuto úsiliu sa potom optimálne „nadávkuje“ fekvencia a objem týchto tréningov ale rozhodne odporúčam zaradiť do tréningového plánu obe tieto zložky.