Fitnes tréner radí: Ako schudnúť tuk a zachovať svaly?

Zdravie a krása

7Days Gym 7Days Gym 12.07.20166703

Fitnes tréner radí: Ako schudnúť tuk a zachovať svaly?

Spaľovanie tuku hladovaním nie je najlepšia cesta. Je pravda, že schudnete, no telo trpí a spolu s tukom odchádza aj výkonnosť a svaly. Preto je ideálne eliminovať tuk a čo najmenej eliminovať svalovú úbytok. Ako teda dosiahnuť ten správny efekt radí  Ján Král z fitnes centra 7 Days Gym.

Čo považujete za najúčinnejší model tréningu na spaľovanie tuku?

Za najdôležitejšiu považujem intenzitu a pravidelnosť. Tréning by mal mať dynamiku, prestávky medzi sériami by sa mali byť krátke, povedzme 15-30 sekúnd. Vhodné sú rôzne kruhové tréningy, ktoré v sebe spájajú prvky na celkový fyzický rozvoj čiže svalovú silu, vytrvalosť, výbušnosť. A samozrejme primeraná a hlavne pravidelná aeróbna aktivita, populárne je HIIT, ktoré pomôže rýchlejšiemu spáleniu nadbytočných kalórií a podkožného tuku.

Chcem schudnúť tuk, ale nestratiť svaly, aká výživa by bola vhodná?

Tak tu je to trošku problém, asi by som zavádzal, ak by som tvrdil, že sa dá dosiahnuť oboje v rovnakom čase. Treba si uvedomiť, že buď ste v kalorickom nadbytku a naberáte aktívnu svalovú hmotu, alebo ste v kalorickom deficite a chudnete tuk. Skôr sa môžeme baviť o tom, ako sa stravovať, ak sa chcem zbaviť podkožného tuku, ale zároveň maximálne eliminovať straty na svalovej hmote. Rovnako však ani tu nie je celkom jednoznačné presne a konkrétne sformulovať odpoveď. Ak by som to dokázal v jednej rozvinutej vete, tak sme všetci čo cvičíme štíhli a svalnatí. Sme rozdielne somatotypy, máme rozdielny denný energetický výdaj a mnohé iné faktory a tak aj rozdielne potreby organizmu po makro a mikroživinách. Preto aj tu je dôležité zveriť sa do rúk skúseného odborníka. To najvšeobecnejšie, čo môžem odporúčať a čím hádam nič nepokazíte je zdravá a pravidelná strava, ktorá obsahuje dostatok bielkovín, zdravých tukov a primerané množstvo komplexných sacharidov.

Ako cvičiť na spaľovanie tuku a zachovanie a rozvoj svalovej hmoty?

Ťažké silové tréningy kombinované s aeróbnou aktivitou, samozrejme za predpokladu kvalitnej, pravidelnej a vyváženej stravy, nakoľko tieto dve veci spolu úzko súvisia a sú vzájomne prepojené.

Čo sa vám najlepšie osvedčilo pri formovaná postavy. Aké kombinácie cvikov, zostáv, oddychu a suplementov?

Ako vyštudovaný telocvikár, aj napriek tomu, že sa sám venujem vrcholovo kulturistike, chápem komplexnosť problému a moje vnímanie nie je úzko vyprofilované iba jedným smerom. To isté odporúčam aj svojím klientom a zverencom. Čiže usilovať sa o komplexný a zdravý fyzický rozvoj a to dosiahnete vhodne zostavený tréningovým programom, v ktorom sa skĺbia tréningy zamerané rovnako ako na svalovú silu a hypertrofiu s tréningami na výbušnosť, dynamiku, koordináciu, vytrvalosť, rýchlosť, rovnováhové schopnosti tak, aby ste boli silní, primerane svalnatí, zdraví, ostali vitálni a cítili sa celkovo super. Tomu treba prispôsobiť aj aktívnu a pasívnu regeneráciu a oddych, ktoré sú nemenej dôležité a telo ich potrebuje. Z doplnkov výživy odporúčam užívať kvalitný multivitamínovo-minerálový komplex, aby som si bol istý, že telu nič z týchto mikroživín nechýba. Taktiež kvalitný syrovátkový izolát a Omega-3 mastné kyseliny. Týmito nič nepokazíte, považujem ich za základné a potrebné. Všetky ďalšie suplementy podľa cieľa a možností cvičenca.

Kardio nalačno pri spaľovaní tuku, čo si myslíte o tomto spôsobe cvičenia?

Niekomu vyhovuje, iný sa necíti fyzicky dobre. Tréning by mal človeka aj napriek námahe baviť, nemalo by to byť len o utrpení. Známou výhodou takého tréningu je fakt, že telo má po noci nízku hladinu cukru a tak je predpoklad, že ako zdroj energie na svalovú prácu začne využívať a spaľovať podkožný tuk.

Navštívte fitnes centrum 7 Days Gym a začnite s pomocou kvalifikovaných trénerov formovať svoju postavu snov.

Komentáre Disqus.
(4.7/5) 42 referencií
7Days Gym

V našom Fitku sa dáš dokopy. Najlepší tréneri, najlepšie stroje najlepšia atmosféra v Košiciach.…

WeWe

1 264

Matka123

1 849

Fitko Košice- 7Days gym

7 Days navštevujem už tretí rok, za ten čas sa mi podarilo schudnúť…

Tomi Fecko

1 309

Pravidelné cvičenie - Košice

Fitko 7 days navštevujem už pomerne dlhý čas. Hlavnými dôvodomi je čistota…

7Days Gym
4.7/5 42 hodnotení

Čítajte ďalej

Ako správne cvičiť a mať výsledky? Odložte mobil!

Zdravie a krása

Ako správne cvičiť a mať výsledky? Odložte…


12.07.20166703

7Days GymZdravie a krása

Ako správne budovať svaly a zlepšovať kondíciu? Neverte reklame a počúvajte telo!

Zdravie a krása

Ako správne budovať svaly a zlepšovať…


12.07.20166703

7Days GymZdravie a krása

TRX: Priama cesta k zdravému a vyšportovanému telu

Zdravie a krása:Do leta budem fit

TRX: Priama cesta k zdravému a…


24.03.20166703

7Days GymZdravie a krása

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím