Žijeme rýchlu dobu. Nemáme čas sa poriadne ani najesť. Ako chceme mať potom čas na zdravie? Kondičný tréner Pavel Čambál prináša rady a odpovede, ako schudnúť a čomu sa vyvarovať, ak sa nám chudnúť nedarí. Ozrejmuje aj tie najčastejšie mýty a chyby v stravovaní.
Zmeňte stravovacie návyky
„Ľudia sa ma často pýtajú, ako je možné, že som pribral, veď jedávam len raz alebo dvakrát dene,“ hovorí Pavel Čambál. Práve to je však chyba. Obmedzenie stravy nemôžeme pokladať za zdravý rámec chudnutia. Častokrát sa potom opakuje tiež príbeh takzvaného jojo efektu. „Neraz som sa stretol aj veľmi radikálnymi metódami chudnutia, ktoré môžu vyústiť až do veľmi vážnych zdravotných problémov,“ hovorí o chybách v stravovaní tréner Pavel Čambál. Tvrdí, že ak chcem zmeniť svoj život a schudnúť, je potrebné zmeniť svoje stravovacie návyky . Tak isto bez zdravého pohybu to nejde . V tomto platí porekadlo v zdravom tele zdravý duch.
V jedle sa pri chudnutí neobmedzujte
Poďme sa trošku pozrieť na to, ako sa vyvarovať častým chybám pri chudnutí. Najdôležitejšie bude nastavenie jedálneho lístka. „Jedálny lístok neodporúčam nastavovať náhodne, pokiaľ nemáte skúsenosti v oblasti zdravej výživy, pretože nesprávne nastavenie jedálneho lístka môže viesť niekedy k závažným zdravotným problémom,“ hovorí Pavel Čambál a vysvetľuje: „Ľudia častokrát radikálne prestavajú jest, čo je chyba. Uvediem príklad muža ktorý, chce schudnúť napríklad brucho. Je celý deň niekde na stavbe maká a on prestane jesť cukry a tuky preto, aby schudol. Bola by to obrovská chyba pretože, potrebuje mať nastavený jedálny lístok tak, aby tam boli cukry a tuky vyvážené pre vydaj jeho energie. Rovnako prípad, pokiaľ by muž sedel v kancelári a lístok má nastavení ako ten, čo robí na stavbe, pre jeho metabolizmus by to malo úplne iný efekt.“ Do skladania lístku by sa určite nemali púšťať ľudia sami, pokiaľ nemajú odborné skúsenosti.
Nejete veľa a predsa...
Ľudia často hovoria, že nejedia veľa, no to môže byť paradoxne častý problém nadváhy. Na vysvetlenie tohto javu podáva Pavel Čambál príklad s kyvadlom: „Skúste si predstaviť, že vaše telo funguje ako kyvadlo. Čo to znamená v praxi? Ráno vstanete, dáte si rýchle raňajky niekedy ani to nie, utekáte do práce, keďže ste nestihli raňajky, kúpite si nejakú bagetu, obed sa stihne niekedy o druhej, po obede dôjdete domov o ôsmej , dostanete hlad a takto to pokračuje. Telo sa začne brániť a začne si robiť zásoby pretože sa bojí, že zase nedostane dlho nič a najväčšie zásoby si samozrejme začne robiť v noci, kedy sa pripravuje na spánok a regeneráciu.“ Preto môžete priberať aj z mála jedla, ale v nepravidelnom stravovaní v nárazových vlnách.
Ako sa „dostravovať“ k štíhlosti?
Bude to vyžadovať trosku pozornosti, ale nič, čo by sa nedalo zvládnuť. Ako ste si mohli všimnúť, veľmi dôležitú rolu zohráva pravidelnosť. „Ideálny počet jedál denne je 5. Raňajky sú veľmi dôležité, je to taký katalyzátor do nového dňa. Nasleduje desiata. Dáte si nejaké ovocie alebo proteínovú tyčinku. Na obed sa treba najesť, aby bol človek sýty. Ďalej nasleduje olovrant, tam už neodporúčam nič s obsahom tuku ani cukru, ale nie je to pravidlo, ako som spomínal, záleží na klientovej životospráve . Potom nasleduje večera, kde telo by malo dostať niečo ľahké na trávenie a nakoľko sa regeneruje a oddychuje Pokojne s väčším obsahom bielkovín,“ hovorí Pavel Čambál.
Chcete zdravo schudnúť, nestresovať telo a cítiť sa zdravšie. Nechajte si nastaviť odborne jedálniček a nebudete už musieť nikdy držať žiadnu nefunkčnú diétu.
Pavel Čambál sa už 14 rokov sa aktívne venuje posilňovaniu, štúdiu v oblasti fitnes, zdravej výživy, výživovým doplnkom a doplnkom stravy. Dlhoročné skúsenosti už roky odovzdáv začínajúcim cvičencom pri formovaní postavy a budovaní kvalitnej svalovej hmoty