Máme tu už polovicu januára a po vianočom oddychu a privítaní Nového roka treba opäť nabehnúť do starého zaužívaného rytmu. Práve pri vstupe do Nového roka chceme, aby bol lepší ako ten predchádzajúci a máme pripravených niekoľko bodov, ktoré plánujeme vo svojom živote zlepšiť. Často snívame o vyformovanej postave, zdravom životnom štýle a každý si predstavuje, že v lete práve on ukáže konečne v plavkách svoju skvelú postavu.
Možno si poviete, že do leta je ešte času dosť a budete sa teraz radšej venovať niečomu inému. Netreba si však dávať len novoročné predsavzatia, ale začať zo dňa na deň. Veď cítiť sa dobre nemusíte iba v lete.
1. Určite si priority!
“Rozhodnúť sa pre konkrétny šport musí každý sám,” hovorí Július Karabínoš. Záleží len na Vás, či sa rozhodnete formovať svoju postavu cvičením a budete si vyberať správne fitnesscentrum, alebo Vás zaujme skôr napríklad joga, aerobic, pilates, či beh alebo plávanie. Dokonca posilňovanie je vhodné kombinovať s iným športom aj s odlišným zameraním a je len na vás, ktorému budete venovať viac svojho voľného času.
2. Ďalšie rozhodnutie je na Vás
Keď budete vo fáze, že máte chuť a odhodlanie cítiť sa lepšie, začať na sebe pracovať a chcete robiť fitness, rozhodovanie pokračuje. Prichádza rada otázok: Na Slovensku je veľký počet klasických moderných fitnesscentier ale ako si zvoliť to správne? Bude tam všetko, čo potrebujem? Nájdem v ňom odborníka, ktorý mi pomôže splniť si svoj sen? “Cvičenie vám podrobne vysvetlíme, odpovieme na vaše otázky a prispôsobíme Vám cvičenie k vášmu veku,kondícii, prípadne zdravotnému problému” tvrdí Magdaléna Šarmírová z Relax 2000. Ak to bude súčasťou fitnesscentra, ktoré si vyberiete, jedna podmienka úspešného hľadania bude splnená.
3. Fitness motivácia
Motiváciou k cvičeniu môže byť napríklad kúpa permanentky. Uvedomujete si, že do fitka, alebo na hodinu cvičenia musíte prísť, lebo ste si to zaplatili. Motivačnými sú ale napríklad aj fotografie, alebo príbehy ľudí, ktorí to dokázali. Tak to napríklad robí aj Július Karabinoš a dodáva, že “tréner musí klienta v prvom rade naučiť myslieť, premýšľať o tom, čo robí a prečo. Klient tomu musí rozumieť. Tréner vám môže ukázať cestu, aj viesť vás po nej, ale kráčať musíte sami. Tréner je ako učiteľ v autoškole. Musí vás naučiť "jazdiť" samostatne pri dodržiavaní určitých pravidiel.”
4. Ideálne stravovanie
Cvičenie pomáha našemu telu vyzerať pekne a zdravo, ale aby sa tak naozaj cítilo a aby sme sa cítili dobre aj my samotní, mali by sme ho kombinovať so správnym stravovaním. Veď, ako hovorí Miloslav Káňa: “Správna strava a celodenné načasovanie stravy vám bude ovplyvňovať výkon na tréningu, ale aj v bežnom živote.”
5. Teraz začnite!
A kedy so všetkým týmto začať? Teraz je ten správny čas!
V tomto článku boli použité rozhovory s nasledujúcimi dodávateľmi:
Relax 2000, Karabinoš, Tréner Milo.
Prečítajte si tiež články Začnite s cvičením na 5 , (Aktívna) Chvíľa pre ženy
foto: www.beinwonder.com, www.dochicagofitness.com