5 krokov k pravidelnému cvičeniu

Zdravie a krása:Do leta budem fit

FitCurves Petržalka FitCurves Petržalka 25.05.20169084

5 krokov k pravidelnému cvičeniu

Veľmi dobre to poznáte. Začnete behať či cvičiť, vaše nadšenie je veľké a motivácia obrovská. Po jednom či dvoch týždňoch začnete ale premýšľať, prečo ste začali a vy zrazu neviete nájsť odpoveď. Hľadáte výhovorky typu, nemám dostatok času, je zlé počasie, mám veľa iných dôležitejších povinností... Navyše ak nevidíte výsledky po takom krátkom čase, čo je takmer nemožné, nemáte chuť ani vôľu pokračovať. 

Existujú ale ľudia, ktorí cvičia pravidelne a nerobí im to žiadny problém. Ako je to možné? Robí im to radosť a vy nechápete keď vám povedia „Bez cvičenia už nedokážem žiť. Keď aspoň trikrát za týždeň necvičím, cítim sa zle.“ Tajomstvom je správny návyk. Trvá až tri mesiace, kým si ho telo vybuduje. Práve vytvorenie správneho návyku vám pomôže vo vytrvaní a dostatočnej motivácii pravidelne sa hýbať. Tak, ako u detí vytvárame návyk na sladkosti, ktoré si potom stále od nás pýtajú, presne tak isto je to aj s pravidelnou fyzickou aktivitou. Ako sa ale namotivovať, aby sme dosiahli tri mesiace a zvykli si na pravidelné cvičenie? 

1. Plánujte! 

Jedna z najdôležitejších vecí pri začiatkoch v cvičení je plánovanie. Vytvorte si plán na celý mesiac dopredu. Poznačte si to na viditeľné miesto, ktoré môžu sledovať aj iní ľudia. Prečo? Pretože keď si verejne poznačíte, že v pondelok budete cvičiť a vy naozaj nebudete, bude vás to trápiť omnoho viac, ako keby o vašom pláne nikto nevedel. Vo FitCurves je na to určená veľká tabuľa, na ktorej si každá žena krížikom poznačí, kedy príde cvičiť. A až vtedy keď naozaj príde, si to môže vyfarbiť na zeleno. Takto sa ženy motivujú aj sami medzi sebou. Ani jedna nechce byť práve tá, ktorá si niečo verejne poznačí a nedodrží to. 

2. Negatívna motivácia

Je skvelé, ak nájdete niečo, čo vás bude hnať pri cvičení dopredu. Za dvanásť cvičení do mesiaca si kúpite nové tričko. Po každom behu sa odmeníte kockou tmavej čokolády. Je to skvelé, no po čase vás to omrzí. Čo je ale silnejším hnacím motorom? Negatívna motivácia, ktorá vás vyslovene donúti splniť stanovený cieľ. Fitness trénerka a poradkyňa na zdravú výživu Miroslava Kromková vysvetlila: „Negatívna motivácia funguje tak, že si vopred stanovíte čo musíte urobiť, ak svoj cieľ nedodržíte. Môže to byť napríklad zaslanie určitej čiastky peňazí politickej strane, ktorú nemáte radi. Alebo si dáte ostrihať vlasy a prefarbíte ich na farbu, ktorá sa vám nepáči.“ Možno sa vám to bude zdať divné, ale práve negatívna motivácia funguje omnoho viac, ako tá pozitívna. 

3.  X Factor

Ešte pred samotným začiatkom cvičenia si musíte stanoviť X Factor – merateľný cieľ. Tento cieľ musí byť, ako sa v angličtine uvádza „smart.“ Prečo chytrí? Pretože musí spĺňať 5 základných komponentov a to: smart, measurable, attainable, realistic and time-bound. V preklade musí byť chytrí, merateľný, dosiahnuteľný, realistický a časovo obmedzený. V prvom rade si určite, akú váhu chcete dosiahnuť, s ktorou by ste boli spokojný a nechceli už ďalej chudnúť. Pozor, váha však nie je tá najdôležitejšia. Budete naberať svaly, ktoré tiež niečo vážia, a preto si určite, koľko percent tuku a svalov by ste chceli mať. Rovnako sú dôležité aj miery obvodu tela, ktoré sa dozviete už pri prvotnej analýze vo fitness centre FitCurves. Špecialistka vám pomôže s určením cieľa, ktorý by ste mali dosiahnuť. Vašim X Factorom môže byť napríklad sukňa, ktorú už neoblečiete, nohavice, ktoré nezapnete, desiate poschodie, ktoré nevládzete vyjsť bez zadýchania... Môže to byť čokoľvek! Musí to byť však merateľné a konkrétne. 

4. Cvičte spolu

Kto vás bude ťahať do fitka, keď sa vám práve nebude chcieť a budete mať zlú náladu? No predsa kamarátka! Nájdite si niekoho, kto chce taktiež zmeniť svoj životný štýl a nakopnúť sa na pravidelné cvičenie. Budete sa ťahať, podporovať, smiať, rozprávať sa o svalovici či zabehnutých kilometroch. Vždy sa lepšie trénuje dvom, ako samému. Ak ale nemáte kamarátku, ktorá by zdieľala rovnaké pocity, nič nie je stratené. Vo fitness centre FitCurves chodí cvičiť množstvo žien v každom veku a bude len otázkou času, kedy sa z jednou z nich zoznámite a vytvoríte si nové priateľstvo. 

5. Poďte súťažiť 

Ste spotená, unavená, ale prečo sa popri tom všetkom aj nezabaviť? Nie je to len o strohom cvičení! Zažijete veľa zábavy, súťaženia a výhier. Asi len minimum fitiek poskytuje niečo takéto, no vo FitCurves sa to cvičením nekončí. Jeden z najväčších boomov je momentálne Maratón zdravého chudnutia, v ktorom sú ženy rozdelené do tímov, získavajú body za cvičenie, účasť na prednáškach o zdravej výžive, kráse... Ženy sa navzájom motivujú a podporujú. Prečo? Na konci súťaže získa víťazní tím, ale aj jednotlivé ženy lákavé ceny, ako napríklad VIP členstvo, mesiac cvičenia zadarmo či bedničku zdravých potravín. Vo FitCurves sa súťaží každý mesiac, ženy si precvičujú vedomosti v mini kvízoch alebo sa prídu zabaviť na jednu z klubových party. Za všetko získavajú fit body, za ktoré si kupujú športové oblečenie či doplnky priamo vo fitness centre. 

Čo bude vašou najväčšou motiváciou? Merateľný cieľ, kamarátka či plánovanie? Na každého platí pravdaže niečo iné, no určite aspoň jedna z týchto piatich motivačných techník vám pomôže vytvoriť si ten správny návyk, a to pravidelné cvičenie a zdravší životný štýl. 

Komentáre Disqus.
(4.6/5) 72 referencií
FitCurves Petržalka

FitCurves to je komplexné riešenie kontroly nadváhy. Zahŕňa v sebe plnohodnotné tréningy,…

Vek nie je prekážkou

Hodnotím na jednotku s hviezdičkou.


Čítajte ďalej

Praktický návod, ako nepribrať počas Vianoc

Dom a byt:Najkrajšie Vianoce

Praktický návod, ako nepribrať počas Vianoc


05.12.20179084

MarekDom a byt

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím