Čistenie zubného kameňa u psov ultrazvukom. Bez narkózy a spoľahlivo

Rodina:Život so zvieratami

Marek 30.03.201629373

Čistenie zubného kameňa u psov ultrazvukom. Bez narkózy a spoľahlivo

Zubný kameň je častým problémom psov chovaných v zajatí. Podcenenie jeho odstraňovania spôsobuje u zvierat zubný kaz, bolesti v ústnej dutine, zápach z tlamy a v konečnom dôsledku aj paradentózu. Odstránenie zubného kameňa by sa malo realizovať minimálne raz za rok. Pomocou moderného ultrazvuku sa dá realizovať bez problematickej narkózy.

Malé plemená sú najrizikovejšie

Hrozbu vzniku zubného kameňa mnoho chovateľov podceňuje. „Potom sa nemôžu čudovať, ak má pes už v mladom veku problémy s chrupom. Majiteľ by mal psovi zuby pravidelne čistiť, podávať výživu zamedzujúcu vzniku zubného kameňa a ak to nepomáha, absolvovať odstraňovanie zubného kameňa ultrazvukom. Na zubný kameň sú náchylnejšie predovšetkým malé plemená.

Zabráňte zápalom ďasien

Nie je žiadna samozrejmosť, že pes má zdravé a pevné zuby. Pri pravidelnom očkovaní by veterinár mal ohodnotiť aj chrup a odporučiť vitamíny, alebo starostlivosť. K nej by malo patriť vyčistenie zubného kameňa. Ultrazvukové odstraňovanie uľahčilo problematické veterinárne zásahy. „Ide o novinku, ktorá je pre psíkov veľmi užitočná. Pri čistení nezažívajú bolesť a je možná pravidelná starostlivosť napríklad pri strihaní pazúrov a podobne,“ hovorí Eva Matejčíková zo Salónu pre psov NIN v Bratislave, ktorý túto technológiu využíva.

Narkóza je stále strašiak

Čistenie zubného kameňa sa štandardne vykonáva u veterinára v narkóze. Uspávanie je však riskantné najmä u starších psov. Novinka v podobe ultrazvukového čistenia tento problém úplne eliminuje. „Pravdou je, že sa dá aplikovať len u plemien, ktoré nie sú príliš agresívne, alebo nervózne. S väčšinou psíkov si však bez problémov poradím,“ hovorí majiteľka salónu pre psov Eva Matejčíková. Ide o prijateľnú metódu, ktorá uľahčí psovi život a nebude stresujúca. 

Pri paradentóze sa už dajú zuby málokedy zachrániť

Už troj až štvorročné psy pri nedostatočnej starostlivosti môžu trpieť zápalmi ďasien zapríčinených zubným kameňom. Zuby sa začnú kývať a často nie je iná možnosť ako vytrhnutie. Popri tom sa môžu vyskytovať bolestivé zápaly zubov spojené s abscesmi, ktoré je potrebné operovať. Pritom pravidelná údržba chrupu psa a zbavovanie zubného kameňa môže takýmto nepríjemným stavom úplne predísť.

 

Komentáre Disqus.
(5/5) 27 referencií
Salón pre psov NIN

Sme salón pre psov, ktorý splní všetky vaše očakávania. Vášho psíka ostriháme a upravíme, a v…

janycko

1 231

Perfektný salón

maximálna spokojnosť, odporúčam všetkým známym

Strihanie psíkov

Do salónu chodím 15 rokov. Pani Matejcikova aj jej dcéra majú pekný vzťah ku…

Ondriaš

1 194

Strihanie psíka

Bol som na základe odporúčania prvý krát na strihaní staršieho psíka. Som veľmi…

Salón pre psov NIN
5/5 27 hodnotení

Čítajte ďalej

Dajte vášmu domácemu miláčikovi to najlepšie

Rodina:Starostlivosť o domácich miláčikov

Dajte vášmu domácemu miláčikovi to najlepšie


07.11.201429373

MarekRodina

Bezstresové strihanie psíka existuje

Rodina:Starostlivosť o domácich miláčikov

Bezstresové strihanie psíka existuje


06.11.201429373

MarekRodina

Máte plnú hlavu projektov

okolo vášho domu, záhrady alebo rodiny?

Povedzte nám to a pusťte to z hlavy. Spojíme Vás s najlepšími dodávateľmi.
Hurá, poďme zariaďovať!
Táto webová stránka používa k zlepšeniu vašej skúsenosti súbory cookies. Ďalším používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
Súhlasím